Mężczyźni w Pole Dance – Damian Kutryb

Exotic Generation Poland już we Wrześniu!!!
6 sierpnia 2018
Letnie obozy Pole Dance – fotorelacja
25 sierpnia 2018

Dziś przedstawiamy wam sylwetkę jednego z najbardziej utalentowanych  pole dancerów – Damian Kutryb inaczej zwany MR.UNICORN !

 

 

Damian ma 28 lat. Pochodzi ze Śląska, gdzie planował pracować jako weterynarz. Jednak po ukończeniu technikum zaczęła go kusić wizja nowego, może lepszego świata. Do Wielkiej Brytanii wyjechał zaraz po maturze. – Po prostu czułem, że nie mam czego szukać w mojej rodzinnej miejscowości. Jestem gejem i widziałem, że w Polsce mogę mieć przez to pod górkę. I chociaż w szkole nie przyznawał otwarcie, że jest gejem, i tak spotykały go szykany. – Po prostu dbałem o siebie, przywiązywałem wagę do ubioru i to niektórych irytowało – wspomina. Dlatego spakowałem walizki i postanowiłem pojechać do Manchesteru – opowiada Damian

 

 

Za granicą, jak każdy, zaczynał od szeregowego pracownika magazynu za kilka funtów na godzinę. Potem przebrnął przez zmywaki, hotele, sklepy.

Pierwszy raz akrobacje na rurze zobaczył jeszcze jako dziecko, gdy rodzice zabrali go do cyrku. Obraz akrobatów wykonujących skomplikowane układy utkwił mu w głowie na tyle mocno, że poprzysiągł sobie, że kiedyś sam spróbuje sił w tym sporcie. W Polsce, niestety, taniec czy fitness na rurze kojarzył się wtedy głównie z nocnymi klubami i striptizem. Szansa na zrealizowanie marzenia z dzieciństwa pojawiła się w Wielkiej Brytanii, gdy koleżanka Damiana zaproponowała mu, by poszedł z nią na zajęcia z tańca na rurze. Jak przyznaje, nie wahał się ani chwili, a po pierwszym treningu upewnił się, że jest to coś, co chciałby robić w życiu.

– Po pierwszej lekcji zakochałem się w rurze i wszystkim, co jest z tym związane. Od tej pory wiedziałem, że będę chciał uczyć ludzi, zarażać ich moją miłością do pole dance i dzielić się doświadczeniem – wspomina. Na początku był jedynym mężczyzną w grupie, ale nigdy nie czuł się przez to odrzucany czy wytykany. Robili to jedynie znajomi z Polski, którzy komentowali jego ćwiczenia na rurze, udostępniane w mediach społecznościowych. Wyzywali od pedałów, pytali, czy zwariował.

Po roku intensywnych treningów został instruktorem i zaczął występować publicznie. Znajomi nie zawsze reagowali przychylnie, gdy mówił im, czym się zajmuje lub gdy umieszczał w sieci swoje zdjęcia z treningów. To jednak nie zniechęciło go do działania i rozwijania pasji.

Po pierwszym pokazie do Damiana zaczęli zgłaszać się chętni, którzy chcieliby nauczyć się tego samego, co on.

Duże zainteresowanie akrobacjami dało mu impuls do działania. – Pomyślałem wtedy, że fajnie byłoby otworzyć własne miejsce, własną szkołę, gdzie będę mógł zarażać ludzi moją pasją i dzielić się umiejętnościami – opowiada.

Dzień pod dniu Damian załatwiał formalności i we wrześniu 2014 roku, po dwóch latach pracy w magazynach i hotelach, otworzył w Manchesterze szkołę GFFdamian Dance Studio.

 

 

W szkole prowadzone są zajęcia dla osób w różnym wieku, również dla dzieci. Zajęcia z tańca i fitnessu na rurze podzielone są ze względu na stopień zaawansowania – program jest tak skonstruowany, żeby odpowiednio przygotował osoby, które nie miały wcześniej kontaktu z pole dancingiem. Jak zapewnia polski instruktor, pole dance jest sportem odpowiednim dla wszystkich, bez względy na płeć, rozmiary czy wiek. Nie jest to jednak z pewnością łatwa dyscyplina – wymaga ona dużej determinacji, wytrwałości i siły.

– Jeżeli, ktoś przychodzi tutaj dla zabawy, to zazwyczaj rezygnuje, bo jest to ciężki sport, okupiony dużym wysiłkiem. Z pewnością polecam pole dance komuś, kto chce schudnąć, czy wyrzeźbić i wzmocnić ciało. Mnie osobiście pole dance daje ogromną satysfakcję, przez taniec i choreografię, które tworzę, mogę pokazywać siebie – to kim jestem, co czuję i co robię. Moje układy przeważnie są zabawne, bo taki jestem w życiu i chcę, żeby takim mnie odbierali ludzie. Jestem otwarty, wesoły, mam dużo różnych pomysłów i to właśnie wyrażam przez swoje choreografie – tłumaczy Damian.

Sportowi eksperci uważają, że pole dance jest jednym z najlepszych rodzajów fitnessu, jakie funkcjonują dziś na rynku, bowiem łączy w sobie taniec, akrobatykę i gimnastykę w jednym. Po ćwiczeniach na rurze z pewnością poprawia się koordynacja, elastyczność i wzmacniają się mięśnie. To jak bardzo rozwija się dziedzina pole dance, widać także w ilości warsztatów i zgrupowań, które Damian organizuje w całej Europie.

Nastawienie do tańca na rurze zmienia się nawet w Polsce, choć nadal trzeba walczyć ze stereotypowym postrzeganiem pole dance. Dla wielu wciąż to temat tabu, a samo zajęcie nadal kojarzy się ze striptizem. W Wielkiej Brytanii rura coraz częściej traktowana jest jako narzędzie do ćwiczeń, a dyscyplina jest równie popularna jak aerobik, czy zumba.

– Uprzedzenia wynikają stąd, że ludzie nie znają historii pole dance, nie wiedzą skąd wywodzi się ta dyscyplina, np. w Indiach jest to sport tylko dla mężczyzn, kobiety w ogóle nie mają dostępu do pole dance. Nastawienie do tej dyscypliny zmienia się dzięki takim programom jak Mam Talent, gdzie rura traktowana jest jako narzędzie gimnastyczne. Mam nadzieję, że któregoś dnia pole dance zostanie uznany jako dyscyplina olimpijska i dzięki temu zmieni się postrzeganie tego sportu – mówi Damian.

Do tańca i fitnessu na rurze jednak najbardziej przekonują się kobiety – 90 proc. uczniów w szkole Damiana stanowią panie. – Większość mężczyzn nadal uważa, że jest to sport dla kobiet i ma w tym temacie pewne uprzedzenia, na szczęście widać, że coraz więcej panów się przełamuje. Organizuję również warsztaty dla par, np. w walentynki moje kursantki przyszły z mężami i chłopakami, by pokazać im na czym polega ten sport. Panowie są zdziwieni, jak dużej siły fizycznej potrzeba do wykonania tych akrobacji – wtedy zmienia się ich nastawienie do tej dyscypliny – tłumaczy Damian.

 

 

Damian nie poprzestał jedynie na tańcu na rurce. Ostatnio próbuje swoich sił również w innych dziedzinach, czego dowodem jest konkurs Mister Gay Poland 2017 – choć Damian nie stanął na głównym podium, to zdobył trzy nagrody – Mister Digital Gay Poland, Mister Publiczności oraz Mister Foto Gay Poland – w żadnej dotychczasowej edycji nie zdarzyło się, aby uczestnik otrzymał aż trzy wyróżnienia. Przez ostatnie lata zobaczył, w jaki sposób żyją środowiska gejowskie w Manchesterze. Tam homoseksualna para na ulicy nikogo nie szokuje, ba, więcej – nikt na nią nie zwraca uwagi, bo traktowane jest to jak coś zupełnie normalnego. – I choć zwykle nie mam żadnych oporów, aby z moim chłopakiem spacerować, trzymając się za ręce, to w Polsce jednak musiałbym się zastanowić i dobrze rozglądnąć. Byłbym ostrożny – mówi. W Anglii działam w organizacji charytatywnej, organizuję różne spotkania w tym temacie.

 

 

Polski instruktor pole dance stara się brać udział we wszystkich możliwych konkursach i zawodach związanych z akrobacjami na rurze, a za jedno z największych swoich osiągnięć uważa zdobycie tytułu mistrza Anglii w pole dance, choć jak mówi, brał w nim udział głównie po to, żeby poznać nowych ludzi i sprawdzić się w swojej pasji.  Dużym wyróżnieniem było też drugie miejsce na mistrzostwach Mister Pole Fitness UK Championship oraz kilka nagród za najlepsze choreografie. Jednak to nie tylko puchary i trofea są wyznacznikiem sukcesu Damiana – do swoich największych osiągnięć zalicza też własne studio i radość z dzielenia się pasją.

– Sukcesem na pewno jest własna szkoła i ludzie, których zarażam moją pasją i szczęściem. Dodatkowo cieszę się, że udało mi się tego dokonać w obcym kraju, w obcym miejscu. Moim sukcesem są też sukcesy moich uczniów – kilka dziewczyn, które trenuję, brało udział w mistrzostwach krajowych i europejskich, co napawa mnie niezwykłą dumą, bo w ten sposób reprezentują mnie i moją szkołę – mówi Damian. Dużym wyróżnieniem dla niego jest również to, że jest zapraszany do sędziowania zawodów pole dance na całym świecie.

Jego sukces i popularność widać też na Facebooku  https://www.facebook.com/gffdamian/  i Instagramie https://www.instagram.com/damiankutryb/?hl=pl , gdzie wciąż przybywa fanów jego pasji i talentu. Jednak jak zapewnia, rosnąca popularność zachęca go do dalszego działania i doskonalenia się, a nie do osiadania na laurach.

 

Zobaczcie jego niesamowite show!

 

 

 

 

Podziel się...Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

4 Komentarze

 1. Karolajna pisze:

  Damian jest niesamowity! Ogromny talent i dystans do siebie!

 2. Aga pisze:

  WooooW!!!!! Nie wiedziałam, że faceci też tańczą! Ekstra! Czy będzie kolejny artykuł?

 3. Dorota pisze:

  Tak, kolejny artykuł już niebawem! 😉

 4. Filip pisze:

  Fajnie, że coś w końcu o nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *