Panseksualizm- na czym polega ?

Cramps wygodne na codzień !
11 lipca 2019
Exotic Intensive Weekend vol.5
13 lipca 2019

Panseksualizm to, obok hetero-, homo- i biseksualizmu, jedna z orientacji psychoseksualnych.

O ile w przypadku homo- i heteroseksualizmu definicja nie budzi wątpliwości, o tyle panseksualizm dla większości stanowi zagadkę:

czym więc jest i co odróżnia panseksualizm od biseksualizmu?

Kim jest panseksualista?

 

Panseksualizm (lub omniseksualizm) nazywany jest czwartą, a czasem i piątą, jeśli do heteroseksualizmu, homoseksualizmu i biseksualizmu doliczyć aseksualizm, orientacją seksualną.

O panseksualizmie zaczęto głośniej mówić dopiero w XXI wieku, choć jego historia jest znacznie dłuższa – wcześniej panseksualizmowi nadawano jednak inne znaczenie niż obecnie. Termin “panseksualizm” został spopularyzowany przez ojca psychoanalizy Zygmunta Freuda, który u początków XX wieku stwierdził, że większością ludzkich zachowań nie kieruje nic innego jak popęd seksualny.

Dzisiaj psychiatrzy i psychologowie mają (w większości) inne zdanie na ten temat, ale ostał się sam termin “panseksualizm”, który w 2016 roku stał się bardzo popularny ze sprawą… amerykańskiej piosenkarki Miley Cyrus.

 

Flaga panseksualistów jest różowo-żółto-błękitna.

– Przez całe życie nie potrafiłam zdefiniować ani własnej płci, ani seksualności. Nienawidziłam słowa “biseksualna”, bo mnie szufladkowało. Nigdy też nie myślałam o innych, że są dziewczynami lub chłopakami. […] Sama czuję się w tej kwestii neutralnie – kiedy to sobie uświadomiłam, łatwiej też było mi zrozumieć własną seksualność. Nie czuję się hetero, nie czuję się homo i tak jest OK. Jestem panseksualna – wyznała gwiazda w wywiadzie dla “Variety”.

Ale czym właściwie ten wypowiedziany przez dawną Hannah Montanę panseksualizm jest?

Słowo “panseksualizm” pochodzi od greckiego “pan”, czyli “wszystko” i łacińskiego “sexus”, czyli “płeć” i nazywa możliwość skierowania swojego zainteresowania seksualnego nie tylko na ludzi, ale i zwierzęta czy przedmioty1. Tak też definiowany jest panseksualizm w psychiatrii, jednak panseksualiści, jeśli spojrzeć na ich deklaracje, zdecydowanie się od takiego rozumienia swojej orientacji seksualnej odcinają. Nie nawiązują oczywiście relacji ze zwierzętami czy przedmiotami, ale z innymi ludźmi.

 

hhh

Różnica między panseksualizmem a biseksualnością

Biorąc pod uwagę te definicje, różnica między panseksualizmem a biseksualnością może być nieco dezorientująca. Główną cechą panseksualności jest to, że, jak już powiedzieliśmy, obejmuje ona rodzaje inne niż binarne.

Osoba biseksualna jest zainteresowana zarówno mężczyznami, jak i kobietami. Dlatego osoby biseksualne kojarzą wszystkich z konkretną płcią. Kobiety to kobiety, a mężczyźni – mężczyźni. Dlatego biseksualiści nadal uznają istnienie płci związanej z każdą osobą za coś ważnego w ich atrakcyjności.

Z drugiej strony osoby panseksualne nie biorą pod uwagę płci ani tożsamości płciowej danej osoby. Po prostu, osoba panseksualna odczuwa fizyczną i emocjonalną atrakcję w stosunku do osoby, niezależnie od tych rzeczy.

 

Nieznana orientacja seksualna

Ze względu na trudność w zrozumieniu tego rodzaju orientacji seksualnej i względnej nowości tego terminu, wiele osób nie słyszało o panseksualności. Inni uważają, że jest to bardziej romantyczny pomysł niż heteroseksualizm czy homoseksualizm i coś, co jest bardziej idylliczne niż prawdziwe.

Z tego powodu wielu ludzi powszechnie uważa panseksualizm za modę. Dlatego wielu ludzi wierzy, że ta orientacja nie jest autentyczną orientacją seksualną. Zamiast tego postrzegają to jako czyjś sposób przyciągnięcia uwagi lub próbę odróżnienia się od innych.

Panseksualizm

Panseksualizm dzisiaj

Dzisiaj kino, literatura i telewizja odwołują się już do tej orientacji seksualnej. Jako przykład,kilka postaci słynnego serialu science fiction Doctor Who zostały zdefiniowane jako osoby panseksualne. Cykl odbywa się w odległym, futurystycznym wszechświecie. Wewnątrz tego wszechświata postać Jacka Harknessa nie klasyfikuje ludzi na kobiety i mężczyzn.

Z drugiej strony panseksualizm pojawił się również w słynnym programie telewizyjnym Seks w wielkim mieście. Program stwierdził, że była to orientacja seksualna nowego tysiąclecia.

Można również znaleźć bohaterów komiksu, którzy są panseksualni, takich jak Wade W. Wilson, znany również jako Deadpool. Ten słynny antybohater Marvela jest doskonałym przykładem panseksualności. Nie identyfikuje się z określoną orientacją seksualną. Deadpool uważa, że ​​ludzie są atrakcyjni, niezależnie od tożsamości płciowej czy płci.

 

Znani panseksualiści

Dyskusję o panseksualizmie rozpoczęła na nowo Miley Cyrus, a po niej podobnie określiły się inne znane osoby, m. in.:

SIA – słynna piosenkarka twierdzi, że od zawsze jej seksualność była “elastyczna”.

– Jeszcze zanim stałam się sławna, spotykałam się z chłopcami, dziewczętami i wszystkimi pomiędzy. Nie obchodzi mnie, jakiej ktoś jest płci, liczy się człowiek.

Janelle Monáe – performerka, piosenkarka, aktorka. Artystka mówi, że dzięki swojemu coming outowi jako panseksualistka chciałaby stać się wzorem do naśladowania dla młodych ludzi.

– Chcę, by wszystkie młode dziewczyny i młodzi chłopcy: lesbijki, geje, osoby niebinarne, osoby hetero, queer, a także ci, którzy mają problem ze zdefiniowaniem swojej seksualności pamiętali, że jestem z nimi.

ROES (Angel Haze) – raperka, która określa panseksualizm jako “pożądanie miłości. Zawarcie porozumienia z osobą, z którą możesz je znaleźć, bez względu na jej płeć”.

Jazz Jennings – amerykańska youtuberka, określana najmłodszą publicznie znaną osobą, określającą się jako transgenderowa (Jennings urodziła się w 2000 toku). Jak twierdzi, jest panseksualna, a to znaczy, że “podobają jej się ludzie na poziomie, który przewyższa podział na płcie i orientację seksualną. Kocha ludzi ze względu na ich duszę i piękno wewnętrzne”.

O panseksualizmie mówi się również w kontekście Kristen Stewart, Lady Gagi, Madonny, Clary Delevingne, które jednak oficjalnie nie potwierdziły, że określają się właśnie jako panseksualistki.

 

 

Około 1% osób na świecie to panseksualiści.

Mogłoby się wydawać, że jeśli ktoś nazywa się panseksualistą to chętnie “skacze z kwiatka na kwiatek” i zmienia partnerów jak rękawiczki. Tak jednak nie jest – panseksualiści przekonują, że jeśli chcieć mówić w ich kontekście o otwartości, to przede wszystkim będzie to otwartość światopoglądowa. Panseksualista (przynajmniej z definicji) nie szufladkuje, nie ocenia po wyglądzie, pochodzeniu, a po tym, co dany człowiek sobą reprezentuje.

Popularność słowa “panseksualizm” wzrosła nie tylko dzięki Miley, ale także większej otwartości społeczeństw (przede wszystkim zachodnich) na różnorodność, której elementem jest neutralność płciowa.

– Panseksualizm jest bardzo szerokim terminem i właśnie dlatego coraz częściej się o nim mówi. Ludzie chcą mieć możliwość samodzielnego identyfikowania się w dowolny sposób, bez bycia oznaczanym, nazywanym przez innych ludzi. Panseksualizm pozwala na dużą elastyczność – mówi seksuolog i psychoterapeuta Michael Aaron2.

 

A co Wy myślicie o panseksualiźmie ?

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ? Chętnie się tego dowiemy ! Odpowiedzi piszcie w komentarzach.

Podziel się...Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *