Problem z erekcją w prezerwatywie, problem na ogromną skalę !

Hormonalne tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, jak przyjmować, wady i zalety
16 sierpnia 2019
Szkoła tańca UNDERWONDER !
16 sierpnia 2019

Podniecenie osiąga pełnię, już ma dojść do zbliżenia, ale próba założenia prezerwatywy kończy się niepowodzeniem

i… całkowitą niezdolnością do dalszego działania.

Problem erekcji zanikającej w trakcie lub po założeniu prezerwatywy wcale nie jest rzadki.

Na szczęście zwykle nie oznacza kłopotów ze zdrowiem – jego źródło leży w męskiej psychice.

Większość mężczyzn woli seks bez prezerwatywy.

Panowie, którzy mieli możliwość współżyć z mechanicznym zabezpieczeniem i bez niego, zwykle jako przyjemniejszą wskazują tę drugą opcję. Mimo to prezerwatywa wciąż jest najpopularniejszą metodą antykoncepcji.

W zasadzie jako jedyna chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Świetnie sprawdza się u mężczyzn, którzy współżyją nieregularnie. Chwalą ją również pary, które z różnych przyczyn nie chcą, by kobieta stosowała antykoncepcję hormonalną.

Niestety, stosowanie prezerwatyw nie zawsze jest tak proste, jak pokazywały podręczniki do wychowania seksualnego.

 

 

Penis, który nie lubi prezerwatywy

Mężczyzna jest podniecony. Osiąga silną erekcję. Jednak gdy ma już dojść do zbliżenia i na członku pojawia się prezerwatywa, erekcja nagle znika. Czasem zanik wzwodu następuje jeszcze przed założeniem „kapturka”. Czasem w trakcie stosunku. Wbrew pozorom nie jest to odosobniony problem – ma go wielu mężczyzn. Skąd bierze się taka reakcja? Zazwyczaj ma swoje źródło w psychice mężczyzny. Lateks, nawet dobrze dopasowany, uwiera i powoduje dyskomfort. Jeśli mężczyzna wcześniej przez dłuższy czas współżył bez prezerwatywy, może uskarżać się na słabsze doznania. Problem ten zwykle nie ma nic wspólnego ze zdrowiem czy kondycją.

 

Lęk przed porażką

Po pierwszym niepowodzeniu związanym z zanikiem erekcji z prezerwatywie, mężczyzna może odczuwać obawę przed powtórką takiej sytuacji. Lęk bardzo silnie oddziałuje na psychikę. Warto pamiętać, iż źródłem erekcji jest mózg, który wysyła odpowiednie sygnały przez układ nerwowy. Reaguje na nie m.in. układ krwionośny, dzięki któremu możliwy jest napływ krwi do członka, a co za tym idzie osiągnięcie wzwodu. Jeśli ten sam mózg paraliżowany jest lękiem przed porażką, szanse na kolejny zanik erekcji w prezerwatywie są bardzo wysokie.

 

Jak sobie pomóc

W takich okolicznościach bardzo ważna jest rozmowa z partnerką. Musi ona wiedzieć, z czego wynika problem – inaczej mogłaby np. obwiniać siebie za nieatrakcyjność. Może warto wypróbować inne metody antykoncepcji? Przede wszystkim należy jednak zadbać o swobodną atmosferę w łóżku i poczucie akceptacji, którego mężczyzna potrzebuje w każdych okolicznościach. Jeśli problem nie ustaje, a inne metody ochrony przed ciążą nie wchodzą w grę, warto odwiedzić seksuologa.

 

Kiedy potrzebna jest fachowa pomoc

Problem jest nieco bardziej złożony, gdy zanik erekcji pojawia się także w innych okolicznościach. Rozwijającą się impotencję można i trzeba leczyć – w pierwszej kolejności należy udać się do seksuologa lub internisty. Obecnie najchętniej wybieranymi i najbezpieczniejszymi preparatami na potencję są leki z sildenafilem, m.in. Kamagra. Ten tańszy odpowiednik klasycznej Viagry może być stosowany niezależnie od przyczyny zaburzenia. Stosowanie Kamagry pozwala mężczyźnie odzyskać pewność siebie w sytuacjach intymnych. W rezultacie szybko można przyzwyczaić się do seksu w prezerwatywie i czerpać przyjemność z pełnych zbliżeń.

 

 

Czy problem może siedzieć w głowie?

Niestety tak. Problem ze wzwodem w prezerwatywie może pojawić się zarówno ze względu na czynniki psychologiczne, fizjologiczne jak i mechanicznie. Jeżeli w trakcie zbliżenia u mężczyzny pojawiają się myśli typu: „czy sprostam zadaniu?” lub „czy nie zrobię sobie wstydu?” to niestety bardzo często skutkiem będzie problem z utrzymaniem erekcji w trakcie nakładania prezerwatywy. Do czynników psychologicznych zalicza się również utrwalenie reakcji nerwicowej na skutek nieudanych prób odbycia stosunku seksualnego z użyciem prezerwatywy. W tych przypadkach utrata erekcji po założeniu prezerwatywy jest reakcją uwarunkowaną. Z tym rodzajem problemu ciężko jest sobie poradzić samemu i jeżeli nie ustąpi on samoistnie w trakcie kolejnych prób odbycia stosunku seksualnego warto skonsultować go ze specjalistą psychologiem lub seksuologiem.

 

Reakcja fizjologiczna oraz problemy mechaniczne

Do fizjologicznych czynników związanych z osłabieniem jakości erekcji zalicza się m.in. reakcję alergiczną na materiał, z którego wykonana jest prezerwatywa, natomiast mechaniczne czynniki to przeważnie brak doświadczenia w nakładaniu prezerwatywy na penisa. Jeżeli mężczyzna odczuwa, że problem z erekcją po założeniu prezerwatywy pojawia się u niego na skutek irytacji lub podrażnienia skóry to bardzo możliwe, że jest on uczulony na lateks. W takich przypadkach by problem zniknął bardzo często wystarczy zamienić prezerwatywy lateksowe na takie, które wykonane są z innego tworzywa np. polizoprenu. Utrata erekcji po założeniu prezerwatywy może pojawić się również na skutek jej błędnego założenia na penisa lub z powodu frustracji wywołanej problemem z jej nałożeniem. Właśnie z tego powodu warto zapoznać się z instrukcją zakładania prezerwatywy dołączoną do opakowania oraz kilkukrotnie przećwiczyć tę czynność w mniej stresujących sytuacjach (np. podczas masturbacji).

 

Pytanie, które zostało zadane przez jednego z mężczyzn:

Gdy jestem w intymnej sytuacji z moją partnerką, wszystko jest super, mój penis jest twardy, nawet przed grą wstępnę, lecz gdy przychodzi moment nałożenia prezerwatywy, wzwód mija. Nie wiem czym to jest spowodowane, poczatkowo myślałem, że to stres, bo miałem dość trudny okres w swoim życiu. Niestety stres nie okazał się jedynym źrodłem problemu, ponieważ gdy wszystko się ustabilizowało w moim życiu, w łóżku miałem nadal ten sam problem. Dziewczyna zasugerowała, że może prezerwatywy są za ciasne, ale mój obwód penisa to 15 cm, może troszkę więcej, więc nie myślę, żeby w tym tkwił problem. Zestresowany taką sytuacją zacząłem szukać jakiegoś rozwiazania, czytałem o prezerwatywach i podobnych przypadkach, myślałem, że może to przez środki plemnikobójcze, ale używałem durex elite, które nie zawierają takowych. Nie wiem, w czym tkwi problem, mam 21 lat, jestem wysportowany, nie palący. Czy mogą to być skutki masturbacji, bo kiedys byłem od niej uzależniony? Proszę o jakąś radę i diagnozę, pozdrawiam, Piotr
MĘŻCZYZNA, 21 LAT
fgf
Odpowiedź lekarza:
fgfg

Witam!

Problem może mieć podłoże psychiczne, gdyż pisze Pan, że to prezerwatywy są jego źródłem. Możliwe, że zakładanie prezerwatywy i stosunek w niej nie zapewniają Panu odpowiedniej satysfakcji, krępują Pana i wpływają na Pana samopoczucie. Dodatkowym czynnikiem pogarszającym sytuację jest lęk, że kolejny stosunek może wyglądać podobnie.

Może Pan  porozmawiać o tym z partnerką. Jeśli prezerwatywa Panu nie odpowiada, możecie stosować inne metody zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Wspólnie możecie zadecydować o zmianie środka antykoncepcyjnego.

Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Praca z seksuologiem może w tym wypadku pomóc Panu w odzyskaniu sprawności i poprawie relacji z partnerką.

Pozdrawiam

MGR ARLETA BALCEREK Psycholog, Warszawa

Skala problemu

Pojawiające się prace naukowe starają się określić częstość zaburzeń erekcji podczas używania prezerwatyw. W poszczególnych publikacjach oceniane są grupy o zróżnicowanym wieku oraz różnej liczebności. Problemy ze wzwodem wśród osób stosujących prezerwatywy szacunkowo występują z częstością od 5 do 28%.

Główny winowajca zaburzeń erekcji: stres

Podkreślana jest rola emocji w patogenezie zaburzeń erekcji powiązanych z użyciem prezerwatyw. Zdenerwowanie oraz lęk zdecydowanie utrudniają uzyskanie sztywności członka odpowiedniej do odbycia kontaktu płciowego. Znaczenie odgrywa także rozproszenie uwagi: założenie prezerwatywy wymaga przecież oderwania się, choćby na chwilę, od partnerki – skutkować to może zmniejszeniem podniecenia seksualnego.

Jeżeli w przeszłości u mężczyzny wzwód zaniknął po założeniu zabezpieczenia, istnieje ryzyko powstania mechanizmu tzw. błędnego koła. Pojawiające się myśli dotyczące zdarzenia z przeszłości, skoncentrowane wokół ewentualnego powtórzenia się problemu, wywołują lęk oraz zwiększają prawdopodobieństwo tego, że prawidłowa erekcja nie zostanie osiągnięta.

Brak wystarczających umiejętności

Wymienione wcześniej emocje mogą pojawiać się również na skutek problemów z założeniem prezerwatywy. Poczucie frustracji oraz wpływ niepowodzenia mogą być na tyle silne, że uwaga mężczyzny skupi się tylko na nich i wzwód się nie pojawi.

Bardzo istotne znaczenie odgrywa właściwy dobór prezerwatywy. Zbyt mała może uciskać penisa, skutkując niedostatecznym napływem do niego krwi, która to jest niezbędna do uzyskania erekcji.

Alergia a zaburzenia wzwodu

Zdarzać się może, że kontakty seksualne z użyciem prezerwatyw nie będą możliwe ze względu na występowanie u mężczyzny uczulenia na materiał, z którego są one wykonywane. Najbardziej rozpowszechniona jest alergia na lateks. O jej występowaniu mogą świadczyć pojawiające się po założeniu kondoma zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie penisa oraz problem z uzyskaniem erekcji.

Brak erekcji przy stosowaniu prezerwatyw: co zrobić?

Duże znaczenie odgrywa właściwe rozpoznanie przyczyny, z której to powodu po założeniu prezerwatywy utrudnione czy niemożliwe staje się uzyskanie erekcji. Jeżeli winny temu jest stres, pomóc mogą techniki relaksacyjne lub (w bardziej nasilonych zaburzeniach) psychoterapia. Przy problemach dotyczących zakładania zabezpieczenia pomocną rolę odgrywa ćwiczenie tej czynności (mężczyzna może tego dokonywać samodzielnie), dzięki czemu w obecności partnerki założenie prezerwatywy przestanie być problemem. W przypadku alergii wystarczające może być zmienienie produktów uczulających na takie, które wykonane są z innego rodzaju materiału. Poza wymienionymi rozważyć można również stosowanie metod antykoncepcyjnych przez partnerkę. Możliwe jest również skorzystanie przez mężczyznę ze wspomagania farmakologicznego: w tym wypadku uzyskiwana po lekach erekcja nie powinna być zaburzana nawet po założeniu prezerwatywy.

 

Podziel się...Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *