Seks po porodzie. Dlaczego jest to temat tabu ?

Bootky sponsorem na Winter Pole Camp 2020 powered by Malowanie Światłem
2 stycznia 2020
Gothic Fetish Party: Edycja Specjalna vol. 6
4 stycznia 2020

To, kiedy seks po porodzie jest bezpieczny zależy od rodzaju porodu – czy był to poród naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie.

Niezależnie od tego, wielu specjalistów zaleca, aby współżycie odłożyć na cztery-sześć tygodni po rozwiązaniu.

Każda kobieta powinna wsłuchać się we własne ciało, aby wiedzieć, kiedy współżycie po porodzie będzie dla niej najlepsze.

Nie można się jednak spodziewać, że współżycie od razu po porodzie będzie takie, jak było wcześniej.

 

Pierwszy seks po porodzie często budzi strach u kobiety, która jeszcze przez długi czas po porodzie może odczuwać ból i dyskomfort podczas seksu. Często istnieje też psychologiczna blokada przed współżyciem wywołana obniżeniem libido oraz narastającym zmęczeniem.

Zarówno ciąża, jak i poród istotnie wpływają na pożycie intymne. Najczęściej problem ze współżyciem pojawia się już w ciąży i błędem jest ukrywanie przed partnerem wszelkich obaw z nim związanych. Drugim istotnym momentem jest sam poród, szczególnie kiedy mężczyzna towarzyszy kobiecie w porodzie i nie jest przygotowany na widok krwi, wydzielin z dróg rodnych lub np. rozciętego krocza. Dokładne określenie, ile czasu po porodzie można współżyć, jest sprawą indywidualną. Najczęściej warto odczekać okres połogu. Czasem pojawiają się problemy ze współżyciem po porodzie, ból czy strach. Jednak nie wolno wtedy odpychać partnera, tylko wspólnie z nim należy starać się rozwiązać problem.

 

 

Jaki czas po porodzie można współżyć?

Zaleca się, by powstrzymać się ze współżyciem około 6 tygodni po porodzie. Tyle wynosi czas połogu, czyli obkurczania się macicy, krwawienia i regeneracji tkanek. Przede wszystkim na czas, po jakim można współżyć, wpływa samopoczucie kobiety, które jest bardzo indywidualną sprawą. Zarówno ciąża, jak i poród prowadzą do uszkodzeń różnych struktur nerwowo-mięśniowych odpowiedzialnych za statykę dna miednicy.

Pojawiają się u kobiety nietrzymanie stolca i moczu, ból podczas stosunku. Te powikłania są częstsze przy porodach siłami natury i na szczęście mijają. Jednak rekonwalescencja po porodzie jest różna. Są kobiety, u których szybciej ustaje krwawienie i które nawet same mają ochotę zacząć ponownie współżycie. U niektórych czas po porodzie, po jakim wraca ochota na seks, jest bardzo wydłużony, wynosi nawet kilka miesięcy.

 

Przyczyny problemów ze współżyciem po porodzie

Wyróżnia się wiele przyczyn i czynników utrudniających oraz opóźniających możliwość podjęcia aktywności seksualnej. Z punktu widzenia medycznego istotny wpływ na utrudnienie powrotu do współżycia mają zranienia i uszkodzenia tkanek miękkich i mięśni dna miednicy, uszkodzenia w zakresie ukrwienia i unerwienia narządów miednicy mniejszej. Podczas porodu może dojść do uszkodzenia dróg moczowych czy odbytu.

Średni czas, po jakim kobiety podejmują współżycie po porodzie, to 3 miesiące. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie współżycie nie przysparza najmniejszych problemów. Niestety większość kobiet jeszcze przez długi okres ma liczne problemy podczas seksu w postaci dyskomfortu, bólu podbrzusza, upośledzonego odczucia przyjemności z seksu czy skrępowania związanego z karmieniem piersią.

 

 

Problemy z seksem po porodzie

Po porodzie pojawia się wiele problemów z seksem. Pierwszym jest krwawienie z dróg rodnych dotyczące wszystkich kobiet. Czas trwania krwawienia trwa średnio 6 tygodni, czasem jest krótszy u kobiet karmiących piersią, u których wzrastający poziom oksytocyny (hormonu wydzielanego przy karmieniu) nasila obkurczanie się macicy. Problem z seksem dotyczący większości kobiet to ból przy współżyciu, uzależniony od stopnia uszkodzenia tkanek miękkich. Ostatni trymestr ciąży i poród istotnie wpływają na obniżenie libido. Nie jest to problem dotyczący jedynie kobiet, ale również mężczyzn.

Istnieje duże ryzyko, że jeśli mężczyzna nie będzie dość odporny, a zostanie narażony na widok krwi, naciętego krocza, nieestetycznych wydzielin z dróg rodnych, również może poczuć tymczasową awersję do seksu. Aspekt psychologiczny jest więc ważny z punktu widzenia obu stron. Kobiety też bardzo często odczuwają po prostu strach przed seksem po porodzie, który u niektórych mija po dłuższym czasie. Wymaga szczerej rozmowy z partnerem i wspólnej pracy, wsparcia partnera, by powrócić do aktywności seksualnej.

Młode matki często silnie skupiają się na nowo narodzonym dziecku. Nie mają ochoty na seks, bo myślą o tym, czy maluch je odpowiednio, czy przybiera na wadze tak jak powinien, czy robi prawidłową kupkę, na ile czasu wystarczy pieluch, i tak dalej, i tak dalej. Myślenie o własnych potrzebach zwykle czeka jakiś czas – u jednych dłuższy, u innych krótszy. W zależności od kobiety, brak seksu może trwać nawet kilka miesięcy. U innych ochota na seks powraca już około trzech tygodni po urodzeniu dziecka. Jeśli libido kobiety nie powraca do swojego normalnego poziomu, pomóc może wizyta u specjalisty. Brak libido może być objawem depresji poporodowej.

 

A czy Wy macie jakieś doświadczenia w tym temacie ?

Podziel się...Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *